دانش آموزان آفاق با تدریس اساتید و برنامه ریزی حرفه ای تیم مشاوره در آزمون های تحصیلی پیشرفت می کنند...

وسواس مطالعاتی چیست و چگونه درمان می شود؟

وسواس مطالعاتی چیست؟

وسواس مطالعاتی: آیا شما هم سخت می توانید تمرکز کنید و دائماً حین مطالعه دروس کنکور دچار اضطراب می شوید.

شده تا حالا حین خوندن یه پاراگراف مکث کنید و احساس کنید چیزی رو از قلم انداختید و باید برگردید از اول بخوانید؟

یا از اون دسته دانش آموزان کندخوانی هستید که سه چهارم صفحه رو هایلات می کنند؟

آیا حین خوندن دائم از این کتاب به کتاب دیگه می پرید و یادداشت هاتون رو چندباره از اول می نویسید, آیا حین مطالعه همه ش فکر می کنید که زمانتون داره تموم می شه و باید دست بجنبونید؟ اگر پاسختون به یکی از این سوالات مثبت است، ممکن است که مسئله شما وسواس مطالعاتی باشد.

تعریف وسواس

وسواس یک اختلال شخصیتی است که انواع مختلفی دارد. وسواس فکری – عملی یا OCD (Obsessive Compulsive Disorder)   نوعی از وسواس هست که فرد هم افکار مزاحمی در ذهن دارد و هم باید برای رسیدن به آرامش، یک سری رفتارهای تکراری رو انجام می دهد. اینگونه رفتارهای وسواسی زندگی فرد رو به شدت مختل می کنند.

چرا که بسیار وقت گیر و غیرمنطقی هستند و فرد وسواسی رو در چرخه فکر و رفتارهای ناراحت کننده گرفتار می کنند.

مثلا دانش آموزی که چند ساعت رو صرف خوندن چندباره یه پاراگراف کرده(وسواس مطالعاتی) یا فردی که همواره نگرانه که میکروبی وارد بدنش شود و دائم در حال

شست و شوی دست ها و وسایل شخصی اش هست، یا مثلا شخصی که همه اش فکر می کند درِ خونه رو باز گذاشته و ممکنه دزد به خونه اش بیاد، و به طور کلی تمام

افرادی که نگرانی ها و تردیدهای زیادی دارند، جزو افراد وسواسی محسوب می شوند.

این رفتارها، رفتارهای وسواسی هستند که باید درمان شوند، وگرنه، زندگی فرد رو مختل می کنند.وسواس مطالعاتی

وسواس در مطالعه

وسواس مطالعاتی، نوعی از وسواس که در بین دانش آموزان شایع تر است و راه های کاهش و درمان این رفتارهای وسواسی رو بررسی می کنیم. در تقسیم بندی اختلالات وسواس در نوجوانی ، وسواس تکرار یا وسواس نظم و ترتیب برای دانش آموزان وجود داره. فردی که وسواس تکرار دارد برای مطالعه حساسیت زیادی به خرج می دهد و هر مطلب رو باید چندین بار مطالعه کند.

این کار بسیار وقت گیر هست و به همین دلیل وسواس فکری در درس خواندن مانع بزرگی در پیشرفت تحصیلی فرد به شمار میاد.

رفتار های وسواسی هنگام مطالعه

دانش آموزانی که وسواس در مطالعه دارند نشانه های خاصی دارند. مثلا برای شروع مطالعه حتما باید وسایل خاصی همراه داشته باشند. مثل انواع مداد و خودکار و سررسید و انواع کتاب و جزوه و…. و همه اون ها رو باید مرتب کنار هم بچینند.

افراد مبتلا به وسواس مطالعاتی گاهی باید حتما در جای خاصی بشینند و یا به حالت خاصی بشینند و مطالعه کنند. هر کدوم ازاین موارد مشکلات خاص خودش رو دارد و فرد در نبود هر کدوم از اون ها نمی تواند مطالعه کند.

این موضوعات برای دانش آموزان خیلی وقت گیر است. زیرا باید زمان زیادی رو صرف مرتب کردن وسایل صرف کنند. و همچنین دانش آموزان مبتلا به وسواس در مطالعه ، معمولا نمی توانند برای مطالعه تنها به یک منبع اکتفا کنند. زیرا مدام فکر می کنند شاید این مطالب در کتاب یا جزوه دیگه ای هم باشد و باید اون منابع رو هم بخونند.

اما همین موضوع باعث سر درگمی این دسته از دانش آموزان میشه و اونها بیش از پیش گرفتار در این وسواس مطالعاتی می مونند.

یا مثلا زمانی که شروع به درس خوندن می کنند، بعد از اینکه چند دقیقه از مطالعه اون ها گذشت احساس می کنند مطالب رو یاد نگرفته اند و باید اون مطالب رو دوباره بخونند و این باعث میشه وقتشون تلف شود و وقت کافی برای مطالعه همه دروس نداشته باشند.

جالبه بدانید که تکرار مداوم مطالب درسی اگه به روش صحیح انجام نشود ، باعث فراموشی کل مطالب و آشفتگی ذهنی می شود. این موضوع، به خصوص برای دانش آموز کنکوری می تواند به شدت به شما آسیب بزند و بنابراین پیشنهاد می کنیم چنانچه احساس می کنید در مورد شما صدق می کند،

دانش آموازنی که مبتلا به وسواس مطالعاتی و کند خواندن هستند، در حین مطالعه نمی توانند ذهنشون رو بر روی دروس متمرکز کنند و دائم به چیزهای دیگه فکر می کنند. افکار مزاحم به این دانش آموزان اجازه نمی دهد ذهن آرومی داشته باشند. این افکار می تونه هر چیزی باشه. مثلا نگرانی درباره اینکه آیا می تونند همه مطالب رو یاد بگیرند؟ مطالبی که تا الآن خونده اند رو می توانند سر جلسه به یاد بیاورند؟ چند بار باید درس مورد نظر رو بخوانند تا همه مطالبش رو یاد بگیرند؟

و یا افکاری که مربوط به اتفاقاتی است که در گذشته و یا در طول روز برای دانش آموز پیش اومده و نمی تواند این افکار رو از ذهنش بیرون کند و بر مطالعه اش متمرکز شود. مثلا فکر کردن به تفریحاتی که بعد از مطالعه قراراست داشته باشد، یا در گیری های ذهنی که دارد، مثل مشکلاتی که در مدرسه براش به وجود اومد و یا هر فکر دیگه ای که تمرکز دانش آموز رو سلب می کند و به صورت تکراری و وسواس گونه در ذهنش ادامه پیدا می کند و مانع درس خوندنش می شود.

راهکارهای درمان وسواس مطالعاتی

با ایده کلی وسواس مطالعاتی و نمونه ها و رفتارهای مختلف دانش آموزان مبتلا به این وسواس آشنا شدیم، می توانیم به درمان وسواس مطالعاتی بپردازیم. برای درمان وسواس مطالعاتی شما باید چند گام رو طی کنید؟

گام اول : همیشه سعی کنید قبل از مطالعه ذهنتون رو از افکار مزاحم خالی کنید. کارهایی که باید انجام بدهید رو به دو دسته تقسیم کنید. اگه این کارها خیلی از شما زمان نمی گیرد، به سرعت انجام دهید.

کارهایی که زمان زیادی از شما می گیرد رو روی یک برگه بنویسید و به زمانی دیگری موکول کنید. قبل از شروع مطالعه و یا در حین مطالعه فکرهایی به ذهن شما میاد که تمرکز شما رو کم می کند و باعث می شود مطالبی رو که می خوانید، یاد نگیرید.

یک تکه کاغذ کوچک کنارتان بگذارید و هر زمان که این افکار به ذهن تان اومد، اون ها رو روی برگه بنویسید و به خودتون بگید بعد از تموم شدن مطالعه به این موضوعات فکر خواهم کرد. توجه داشته باشید که این زمان رو فقط باید به مطالعه اختصاص بدید و اجازه ندارید در این زمان کار دیگری انجام بدید یا به موضوع دیگری فکر کنید.

گام دوم :  فضای مناسبی برای مطالعه آماده کنید ، سعی کنید از روش های تدریجی برای کاهش وسواس خودتون استفاده کنید.

مثلا اگه عادت دارید از چهار منبع استفاده کنید، ابتدا اون رو به سه منبع مطالعاتی تبدیل کنید. به تدریج در روزهای بعد منابع مطالعاتی خودتون رو کمتر کنید تا عادت کنید فقط منابع مهم رو بخونید.

با این راهکار می تونید منابع خوب و کامل رو برای درس خوندن انتخاب کنید و زمان بیشتری رو در روز ذخیره می کنید که می توانید از اون برای مطالعه سایر دروس ،

تست زدن یا انجام کارهای شخصی استفاده کنید .

گام سوم : برای درس خوندن برنامه ریزی درستی داشته باشید. برای مطالعه هر درس زمان مشخصی تعیین کنید. این کار باعث می شود تا وقتتون رو به خاطر وسواس مطالعاتی هدر ندید و مطالبی که یک بار خوندید رو چند بار نخونید و درنتیجه وقت کافی برای مطالعه همه دروس رو داشته باشید. به خودتون اعتماد داشته باشید. بدونید اگه درست مطالعه کنید، مطالب رو یاد می گیرید و اون ها رو فراموش نخواهید کرد.

ترس و نگرانی رو کنار بگذارید. حتما از روش مطالعه صحیح ، مثل روش های تندخوانی ، تکنیک های تست زنی ، خلاصه نویسی، کدگذاری، تصویر سازی و… استفاده کنید. برای اطمینان از اینکه مطالبی رو که خوندید، یاد گرفتید یا نه، می تونید بعد از خوندن هر پاراگراف، کتاب رو ببندید و مطالب درسی رو برای خودتون توضیح بدهید.

همین حالا با آفاق

فراهم کردن بهترین آموزش در یك محیط دلسوز، شاد و امن

فراهم کردن بهترین آموزش در یك محیط دلسوز، شاد و امن. موسسه ی آموزشی آفاق، از برترین آموزشگاه های استان تهران است که دارای چهار شعبه در گلستان، نسیم شهر، رباط کریم و پرند می باشد.ما در آفاق، محیطی مناسب برای دانش آموزان فراهم کردیم تا با آرامش و با تدریس حرفه ای با حضور اساتید بهترین عملکرد را داشته باشند. برای ثبت نام در کلاس های آفاق همین امروز اقدام کنید.

با آفاق تماس بگیرید

مقاله نوشته شده توسط:  مجموعه آفاق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تا کنکور تیر

روز
ساعت
دقیقه
ثانیه