دانش آموزان آفاق با تدریس اساتید و برنامه ریزی حرفه ای تیم مشاوره در آزمون های تحصیلی پیشرفت می کنند...

قانون ۵ ثانیه

قانون 5 ثانیه

قانون 5 ثانیه را می شناسید؟

قانون 5 ثانیه : مل رابینز -نویسنده کتاب قانون 5 ثانیه- می گوید:« من خودم همیشه با انجام دادن برنامه ریزی هایم مشکل داشتم. بیدار شدن صبح زود برایم تقریبا غیرممکن بود و همیشه باید کارها را دقیقه نود انجام می دادم.»

قانون 5 ثانیه چطور متولد شد؟

مل تعریف می کند یک شب که بی خواب شده بود، روی کاناپه جلوی تلویزیون دراز کشیده بود. برنامه‌ای که پخش می شد درباره پرتاب موشک به فضا بود. شمارش معکوس آغاز شد: 5…4…3…2…1…برو!

مل از روی کاناپه بلند شد و رفت که سر جایش بخوابد. اما صدای گوینده و آن 5 ثانیه شمارش معکوس، مدام در ذهنش تکرار می شد. به نظرش خیلی جالب می آمد. با خودش فکر کرد چه جالب می شد که آدم موقع انجام هر کاری شمارش معکوس داشته باشد.

به این ترتیب بود که با خودش تصمیم گرفت صبح فردا با شمردن 5…4…3…2…1 از خواب بیدار بشود.

مل رابینز در کتاب قانون 5 ثانیه از چالش هایی که در این راه با آنها روبرو شده می گوید.

او به خودش و به ما حق می دهد که ابتدا خیلی تمایل به رعایت این قانون نداشته باشیم، چون خلاف عادات همیشگی است.

اما با توضیحات بیشتر و بیان تجربه های خودش و دیگران ما را تشویق می کند که به جمع 5 ثانیه‌ای ها بپیوندیم!

قانون 5 ثانیه

تعریف قانون 5 ثانیه

این قانون از ما می خواهد حداکثر تا 5 ثانیه پس از گرفتن یک تصمیم، به آن عمل کنیم.

مغز ما تمایل دارد ما را از انجام تصمیمات جدید منصرف کند. چرا؟ چون این نوعی مکانیزم دفاعی است. تصمیم جدید به معنای ساختن یک موقعیت ناآشنا یا وارد شدن به یک شرایط تازه است. از آنجا که مغز مطمئن نیست این شرایط جدید برای ما امن است یا نه، پس سعی می کند ما را در محدوده عادات و موقعیت های قبلی نگه دارد.

بزرگترین دلیلی که افراد به حس شهودی و الهامات قلبی خود اعتنا نمی کنند همین موضوع است. دنبال کردن این شهود اکثر مواقع  به نفع ماست. چون می تواند برایمان شانس، موقعیت پیشرفت، نوآوری های عالی و دستاوردهای خاص به همراه داشته باشد.

قانون 5 ثانیه بسیار ساده است: همین که به دلتان افتاده کاری را انجام بدهید از 5 تا 1 به صورت معکوس بشمارید و بزنید به دل ماجرا!

چرا این قانون کاربردی است؟

اگر می خواهید صبر کنید تا زمانی که آمادگی انجام کاری را داشته باشید یا موقعیت مناسب پیدا شود، باید فکر آن کار را برای همیشه از سرتان بیرون کنید! چون شما نه هیچ وقت آمادگی کامل خواهید داشت و نه هرگز موقعیت کاملا مناسب پیش خواهد آمد.

قانون 5 ثانیه به مغز شما فرصت فکر کردن، پیدا کردن بهانه و منصرف کردنتان را نمی دهد.

ما می شمارید 5…4…3…2…1…برو! و مانند یک شاتل فضایی به سمت مقصد پرتاب میشود.کتاب قانون 5 ثانیه

 قانون 5 ثانیه در چه مواردی کاربرد دارد؟

این قانون 5 ثانیه  در همه موارد زندگی روزمره، خانوادگی و شغلی ما کاربرد دارد. از تصمیمات ساده ای مثل صبح زود بیدار شدن گرفته تا تصمیمات بزرگی مثل راه انداختن یک کسب و کار جدید!

بیایید چند مثال و کاربرد قانون 5 ثانیه را بررسی کنیم:

مثال اول

شما در یک جلسه کاری شرکت کرده اید. هر کسی نظرات و پیشنهادات خود را داده است و دارید به جمع بندی نهایی نزدیک می شوید. ناگهان یک ایده عالی در ذهن شما جرقه می زند. در یک صدم ثانیه هیجان تمام وجودتان را پر می کند. شما باید دست خود را بالا ببرید و برای بیان این ایده ابراز وجود کنید!

اما آیا این کار را می کنید؟ آیا همان لحظه….یا بهتر بگویم تا 5 ثانیه بعد، دست خود را بالا می برید؟ یا صبر می کنید که یک گفتگوی درونی مخرب آغاز شود؟ صبر می کنید تا افکار منفی سراغتان بیایند؟ (اگر به من بخندند چه؟ اگر پیشنهادم مسخره باشد چه؟ ولش کن. اصلا من چه کاره هستم!)

مثال دوم

با خودتان قرار گذاشته اید صبح ساعت شش بیدار شوید و پس از ورزش و دوش گرفتن، کارهای عقب افتاده هفته را انجام بدهید.

ساعت زنگ می زند. ساعت شش شده است. شما دو راه دارید: یا بشمارید 5…4…3…2…1… و پیش از اینکه مغزتان وارد عمل شود از تخت بلند شوید. یا چند لحظه طولانی در همان حال بمانید و اجازه بدهید این افکار در سرتان روشن شوند: حالا شش بشود هفت! چه فرقی دارد؟ ای بابا تمیز کردن اتاق انقدرها هم واجب نیست. تمام هفته که غذای بیرون می خورم، این روز تعطیل هم لازم نیست غذای خانگی درست کنم! بگذار بیشتر بخوابم!

قانون 5 ثانیه.

پس به صورت کلی، این قانون در این موارد به کار می آید!

  • ورزش کردن و باشگاه رفتن
  • کنترل ذهن و منفی‌ بافی ‌ها
  • رفع تنبلی و اهمال‌کاری کارهای روزانه
  • ارتباطات و شبکه ‌سازی با افراد بزرگ‌تر
  • مدیریت احساسات

قانون 5 ثانیه را چطور عملی کنیم؟

یاد گرفتیم که:

قانون 5 ثانیه یک قانون خیلی ساده است. این قانون می ‌گوید اگر ایده ‌ای برای انجام هدفی به ‌ذهنتان رسید، باید ظرف مدت 5 ثانیه به ‌طور فیزیکی کاری برای آن انجام دهید، وگرنه مغزتان ایده‌ شما را از بین خواهد برد.

وقتی شمارش معکوس را انجام می ‌دهید، ذهنتان روی ایده متمرکز و از افکار منفی و ناامیدکننده دور می‌شود.

به حرف آسان است، اما در عمل کمی ممارست و پشتکار لازم دارد.

البته مل رابنیز این توضیح بسیار مهم را هم ارائه می دهد: «منظور از ایده یا فکر انجام یک کار، خریدن هرچیزی که به‌ذهن می ‌رسد یا یک تصمیم بی ‌بازگشت عجولانه و نسنجیده نیست. ایده همچنین یک رفتار آزاردهنده و ویرانگر و غیرمنطقی هم نیست. ایده یک ندای درونی است که به شما می‌گوید چه کاری را باید و چه کاری را نباید انجام بدهید. نداهای درون قلب ما زیادند و لحظاتی هست که آن‌ها با ما صحبت می‌کنند. همه‌ی ما هوش کافی و منحصربه‌فرد خودمان را برای تشخیص کار درست از غلط داریم.»

برای عملی کردن قانون 5 ثانیه، این موارد را در نظر داشته باشید

        برای ایجاد هیجان کافی در جهت اقدام کردن، حتما از 5 تا 1 بشمارید و نه برعکس.

        از یاد نبرید که هرگز زمان و موقعیت مناسب برای انجام کاری پیش نمی آید. همین حالا اقدام کنید یا آن را برای همیشه کنار بگذارید.

        از این قانون در تمام زمینه های زندگی شخصی و حرفه ای خود استفاده کنید.

        یک ثانیه شجاعت می تواند روزتان را تغییر دهد. یک روز می تواند زندگیتان را تغییر دهد و یک زندگی می‌تواند جهان را تغییر دهد.

        هیچ تغییری در منطقه امن ایجاد نمی شود. با قانون 5 ثانیه از منطقه امن خود خارج شوید.

امیدواریم شما هم از همین لحظه از قانون 5 ثانیه استفاده کنید و نتیجه آن را ببینید. این قانون ساده نیست، اما بسیار کاربردی و مفید است. بسیاری از کارآفرین های مطرح و ثروتمندان هم طرفدار این قانون هستند.

نویسنده مقاله: سرکار خانوم سالمی مشاور مجموعه آفاق

همین حالا با آفاق

موفقیت یك انتخاب است.

موسسه ی آموزشی آفاق خدمات منحصر به فردی مانند برگزاری کلاس های کنکور، پرسش و پاسخ و رفع مشکل، جلسات مشاوره تحصیلی، آزمون های آزمایشی و شبیه ساز کنکور را به دانش آموزان و داوطلبان کنکور سراسری ارائه می دهد. ما در تیم آفاق بهترین خدمات را برای شما در نظر گرفته ایم.

با آفاق تماس بگیرید

کلمات کلیدی مقاله : قانون 5 ثانیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تا کنکور تیر

روز
ساعت
دقیقه
ثانیه