دانش آموزان آفاق با تدریس اساتید و برنامه ریزی حرفه ای تیم مشاوره در آزمون های تحصیلی پیشرفت می کنند...

چطور تراز خود را بالا ببریم؟

چطور تراز خود را بالا ببریم؟

افزایش و درصد و تراز علمی توی سال کنکور،وپایه های یازدهم از دغدغه های داوطلبان در سال حساس کنکوری هست و همیشه این سوال براشون پیش میاد که چطور ترازمو بالا ببرم؟ چطور با افزایش درصد بتونم افزایش تراز داشته باشم؟ راهکار های افزایش تراز چیه؟ روش های رتبه های برتر برای افزایش تراز چی بوده؟ چرا با وجود اینکه مطالعه خوبی دارم و از روش های مطالعاتی درست استفاده میکنم باز هم ترازم رشد نمیکنه و …

در این مقاله قصد داریم راهکار هایی رو برای افزایش تراز معرفی کنیم. پس اگر شما هم میخاید که بدونید چطوری ترازتون رو افزایش بدید و پیشرفت کنید، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید

تعریف تراز

قبل از اینکه راهکار های افزایش تراز رو بگیم‌ لازمه که شما تعریف تراز رو بدونید. بسیاری از شما تعریف مشخصی از تراز در ذهنتون ندارید و صرفا می دونید که هرچی تراز بالاتر بشه بهتره و تراز بالاتر نشان دهنده رتبه بهتر است.

اما باید بدانید که تراز عملکرد شما را نسبت به عملکرد کل داوطلبان شرکت کننده در یک آزمون، نشان می دهد و اما درصد هر داوطلب نشان دهنده عملکرد فردی هر داوطلب است. تراز شما در هر درسی با توجه به نمره خام شما بدست می آید، نمره خام همان درصدی است که شما در هر درسی ثبت می کنید.

راهکار های افزایش تراز

از اصلی ترین موضوعاتی که برای افزایش تراز باید به آن توجه کنید اینه که نباید روحیه تون از دست بدهید و در صورتی که نتیجه دلخواه تون رو توی یک آزمون یا حتی چند آزمون به دست نیاوردید، به هیچ وجه نباید دلسرد شوید و روحیه خود را از دست بدید چرا که افزایش تراز و همچنین تثبیتش، یک فرایند بلند مدت هست و توی این فرایند باید صبر داشته باشید و با استفاده از راهکار هایی که در ادامه بهتون‌میگیم، ترازتون‌ رو افزایش بدید.

افزایش تراز و رتبه

۷ راهکار برای افزایش تراز

1. به بودجع بندی آزمون پایبند باشید
بدون شک یکی از راه هایی که باعث افزایش تراز شما در آزمون می شود، پایبند بودن به بودجه بندی آزمون است.سعی کنید که برنامه ریزی دقیقی برای آزمون ها داشته باشید و از فاصله زمانی زمانی بین آزمون ها نهایت استفاده را بکنید.

هفته اول را به مطالعه درس های اختصاصی و چالشی تر بپردازید و هفته دوم را به مطالعه دروس عمومی و تست زنی بیشتر و رفع نواقص، اختصاص دهید تا در نهایت بتوانید با آمادگی کامل در آزمون حاضر شوید.

2. از کتاب درسی غافل نشوید
کتاب درسی باید منبع اول و اصلی شما برای مطالعه باشد‌ چرا که تا تسلط کافی و کامل روی کتاب درسی نداشته باشید، تست زنی مفید نخواهد بود و اگر تست زنی خوبی نداشته باشید رشد درصد و تراز هم نخواهید داشت. بنابراین اهمیت کتاب درسی را جدی بگیرید تا هم تست زنی مفیدی داشته باشید و هم شاهد رشد درصد و تراز خود باشید.

3. ساعت مطالعه خود را افزایش دهید
افزایش ساعت مطالعه یکی دیگر از عوامل موثر در بالا رفتن تراز شما است. اگر این هفته ۳۰ ساعت مطالعه داشته اید سعی کنید که هفته بعد ۳۵ ساعت مطالعه مفید داشته باشید. فراموش نکنید که اگر می خواهید افزایش تراز داشته باشید باید افزایش ساعت مطالعه هم داشته باشید.

4. روش های مطالعاتی مختلف را امتحان کنید
سعی کنید که‌ روش های مطالعاتی و همچنین عادت های مطالعاتی مختلفی را امتحان کنید. اگر در چند آزمون به نتیجه دلخواه خود نرسیدید، باید به فکر تغییر روش های مطالعاتی خود باشید. به یاد داشته باشید که استفاده از روش های یکسان و پیمودن راهی تکراری و انتظار نتیجه متفاوت داشتن، انتظاری غیر معقول و نابجاست.

پس اگر متوجه شدید که روش های مطالعاتی تان باعث افزایش تراز شما نمی شوند، قطعا باید به فکر تغییر آن ها باشید! برای مثال تست زنی خود را افزایش دهید یا اینکه روش مطالعه خود برای درس خاصی را تغییر دهید و روش دیگری را امتحان کنید و…

5. مرور و جمع بندی داشته باشید
از عوامل دیگری که باعث افزایش درصد و تراز شما می شود، مرور مناسب است. سعی کنید که پارت های مروری در زمان مناسب مثل اخر هفته ها در برنامه خود بگنجانید و در این پارت ها، به مرور تست های غلط و نواقص خود بپردازید.

همچنین در زمان مرور می توانید به مرور تست های غلط و نزده آزمون های قبل بپردازید تا در آزمون بعدی انها را تکرار نکنید! 2 روز قبل آزمون،جمع بندی و مرور کلی بر تمام مباحث آزمون داشته باشید تا عملکرد خوبی در آزمون داشته باشید.

6. هنر آزمون دادن را بیاموزید
از دیگر عوامل موثر در تراز بالا ، مدیریت آزمون است. به یاد داشته باشید که آمادگی برای آزمون ۵۰ درصد کار است و مدیریت آزمون ۵۰ درصد دیگر ؛ بنابراین علاه بر اینکه خود را برای آزمون آماده می کنید باید حتما مدیریت سر جلسه را هم جدی بگیرید!

برای این ‌کار شما باید بتوانید که اولا زمان خود را مدیریت کنید برای این کار حتما تست های زماندار کار کنید تا در جلسه آزمون با بحران کمبود زمان مواجه نشوید.

ثانیا از تکنیک های مختلف مثل ضدبدر منها، بازگشت و زمان های نقصانی استفاده کنید و ثالثا استرس و هیجان خود در جلسه آزمون کنترل کنید تا در نهایت بیشترین بهره وری را از آزمون خود داشته باشید.

7. از تحلیل آزمون غافل نشوید
از مهم ترین مواردی که باعث تراز بالا می شود تحلیل آزمون است. سعی کنید که بعد از هر آزمون و ترجیحا در همان روز پس آزمون با استفاده از پاسخنامه تشریحی، تحلیل آزمون دقیقی را انجام دهید. به این صورت که سوالات را به سه دسته غلط ها، نزده ها و صحیح ها تقسیم کنید و تک به تک همه سوالات را بررسی و تحلیل کنید

این کار باعث می شود که متوجه نواقص و کم و کاستی های خود بشوید و درصدد جبران برآیید. مثلا متوجه شوید که علت عمده تست های نزده تان، عدم مرور درست بوده است و سعی کنید که در آزمون بعدی مرور های خود را افزایش دهید. تحلیل آزمون اگر به صورت دقیق و درست انجام شود، یکی از راه های بسیار موثر برای افزایش تراز و درصد است.

سخن پایانی

افزایش تراز یک فرآیند بلند مدت است و نیاز به تلاش زیاد و صبر دارد بنابراین با کمک گرفتن از راهکارهایی که اشاره کردیم، و با صبر و حوصله، برای رسیدن به تراز ایده آل خودتون تلاش کنید. فراموش نکنید که نباید توی این راه دلسرد بشید و تا رسیدن به تراز دلخواهتون دست از تلاش نکشید.
چگونه کنکوری بخوانیم؟

یکی از مواردی که در برنامه ریزی کنکور از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، توجه به این موضوع می باشد که بهتر است، کلی خواندن را فراموش کنید و یاد بگیرید که کنکوری بخوانید! کنکوری خواندن به این معناست که کتاب های درسی را مفهومی تر و با دقت و وسواس بیشتری مطالعه کنید و مطالبی که در گذشته از نظرتان حائز اهمیت نبوده و سرسری از آن ها عبور می کردید را با دقت بیشتری بررسی نمایید.

توجه به جزئیات در عین اهمیت به کلیات مطالب درسی را فراموش نکنید و به نحوی آن را بخوانید که محتویات درسی در ذهنتان تثبیت شود تا برای یادآوری آن در دوران جمع بندی نیاز به صرف وقت زیادی نداشته باشید.

نکته: توجه داشته باشید که مطالب را حفظ نکنید بلکه با مفهومی خواندن، آن ها را به خاطر بسپارید.

روش های صحیح مطالعه برای افزایش تراز کنکور

حاشیه نویسی

حاشیه نویسی یک روش مناسب برای درک عمیق مطالب و خواندن کتب درسی نیست ولی می تواند برای یادگیری مطالب و نکاتی که از اهمیت چندانی برخوردار نیستند اما خواندن آن ها الزامی است مورد استفاده قرار گیرد.

از تکنیک حاشیه نویسی معمولا برای مطالعه دروس حفظی مانند ادبیات، عربی، دین و زندگی، زبان انگلیسی، زیست شناسی و مفاهیم شیمی استفاده می شود. بهتر است پس از مطالعه کامل محتویات درسی و انجام تست زنی به حاشیه نویسی بپردازید. مهم ترین هدف از انجام این کار، صرفه جویی در زمان است.

اما حاشیه نویسی به چه صورت انجام می شود؟

برای انجام این کار، می بایست پس از مطالعه کامل یک مبحث و تسلط بر آن، مهم ترین نکات موجود در هر صفحه از کتاب درسی را در حاشیه آن یادداشت نمایید تا در زمان مطالعه مجدد یا در ایام جمع بندی و مرور، برخی نکات را با تاکید بیشتری به یاد آورید.

حاشیه نویسی باید مختصر و مفید باشد و با نظم و ترتیب خاصی نوشته شود تا با جملات کتاب تداخل پیدا نکند. استفاده از جدول های دستی، نمودار و سایر مواردی که به تفهیم بهتر نکات کنکور کمک می کند نیز در انجام حاشیه نویسی می تواند مفید باشد.

خلاصه نویسی

در انجام خلاصه نویسی می بایست، پس از مطالعه دقیق و خط به خط کتاب درسی، مهم ترین نکات کلیدی و کاربردی مبحث مورد نظر را در جایی یادداشت نمود. کلمات کلیدی، کوتاه ترین، بهترین و پر معنی ترین کلماتی هستند که با دیدن آن مفهوم جمله برایتان تداعی می شود.

یکی از اهداف مهم انجام این کار، آماده سازی محتویات مروری برای جمع بندی در ماه های پایانی منتهی به کنکور می باشد. این روش یکی از متداول ترین، سریع ترین و کارآمد ترین شیوه های مطالعه کنکور می باشد که راندمان بالایی هم دارد. در انجام این کار، نیازی به یادداشت برداری از سیر تا پیاز کتاب درسی نیست! سعی کنید تا از خلاصه نویسی نکات کم اهمیت بپرهیزید تا در حین مرور یادداشت ها، وقت زیادی از شما گرفته نشود.

مثال ها، مطالب فرعی، توضیحات اضافی، محتویات بیشتر بخوانیم یا مطالعه بیشتر و… جایی در خلاصه نویسی شما نخواهد داشت. ذکر این نکته حائز اهمیت است که کلیدی ترین بخش هر پاراگراف از کتاب درسی، معمولا یک تا دو خط اول آن است و بقیه پاراگراف را می توان توضیحی برای یکی دو جمله اول معرفی کرد. خلاصه نویسی خود را به گونه ای تنظیم نمایید، که با مطالعه آن بتوانید تمامی مطلب را به یاد آورید و بر آن تسلط کافی داشته باشید.

آزمون های آزمایشی

در برنامه ریزی خود، حتی الامکان بخشی را به شرکت در آزمون های آزمایشی کنکور سراسری اختصاص دهید. این آزمون ها، نوعی شبیه ساز کنکور به شمار می آیند که شرکت در آن می تواند اندوخته های ذهنی داوطلب و همچنین میزان آمادگی روانی او را برای حضور در جلسه پر تنش کنکور سراسری ۱۴۰۲ محک بزند.

موسسات زیادی هستند که این آزمون ها را به صورت هفتگی و ماهانه برگزار می کنند و با تفسیر عملکرد شرکت کنندگان، نقاط قوت و ضعف آن ها را به صورت کارنامه منتشر می کنند. از جمله این موارد می توان به آزمون های سراسری گاج اشاره کرد.

تست زنی

استفاده از روش های تست زنی کنکور می تواند تاثیر به سزایی در موفقیت داوطلبان شرکت در کنکور سراسری داشته باشد. نحوه طراحی سوالات کنکور به صورت چهار گزینه ای یا تستی می باشد. در نتیجه مطالعه توضیحی (مشابه نحوه مطالعه دانش آموزان برای امتحانات نهایی مدارس)، کاربرد چندانی جهت شرکت در آزمون سراسری نخواهد داشت.

کتاب های کمک آموزشی زیادی در بازار به چشم می خورد که استفاده از آن می تواند به شما جهت تقویت مهارت تست زنی کمک کند. در برنامه مطالعاتی روزانه، هفتگی و ماهانه خود، ساعات زیادی را به تست زنی اختصاص دهید. این مساله تاثیر مثبتی بر افزایش تسلط و تمرکز شما بر مطالب آموزشی دارد.

سوالات تستی، نکات مفهومی و ترکیبی بسیار زیادی در بطن خود دارد که می توان با حل نمودن سوال و حتی مراجعه به پاسخنامه تشریحی آن، نکات مهم و ارزشمندی را جهت یادگیری هر چه بهتر محتویات درسی به دست آورد. مراجعه به تست های هر مبحث درسی، حداکثر تا 24 ساعت پس از مطالعه آن بخش، یکی از مهم ترین توصیه های مشاوران کنکور در این زمینه است.

مکان مطالعه

مکانی که برای مطالعه انتخاب می کنید، باید چند ویژگی مهم را دارا باشد. آرامش، دمای مناسب، نور کافی، جریان هوای معتدل، دارا بودن میز و صندلی راحت برای مطالعه و… از جمله این موارد است.

تغییر مکان در هنگام درس خواندن می تواند موجب بر هم خوردن تمرکز شود. بنابراین بهتر است جای آرام و مشخصی برای مطالعه در نظر بگیرید. می توان این گونه اظهار داشت که در رابطه با انتخاب بهترین مکان مطالعه، همه چیز به خود داوطلب بستگی دارد!

قابل ارزیابی بودن

برنامه ریزی باید علاوه بر قابل اجرا بودن، قابل ارزیابی نیز باشد. به گونه ای که میزان پیشرفت و یا افت مطالعه را نشان دهد. این ویژگی می تواند شما را در شناخت نقاط ضعف و قوتتان راهنمایی کند تا در برنامه ریزی های بعدی نقاط ضعف خود را برطرف کنید.

سعی کنید تا در پایان هر مطالعه درسی، تست زنی، شرکت در آزمون های پیشرفت تحصیلی و آماده سازی کنکور و… ارزیابی جامعی از عملکرد خود داشته باشید و به میزان موفقیتتان در پشت سر گذاشتن آن مرحله نمره دهید. نمرات پایین مستلزم تقویت و بهبود هستند و منظور از کسب نمره بالا نیز، تسلط کامل و بی چون و چرا بر مطالب نیست.

یک ارزیابی اصولی، بدون دخالت احساسات و نظرات شخصی انجام می شود و زمانی می توان به مفید بودن آن پی برد که با اجرایی کردن آن، تغییراتی مثبت در مسیر رو به جلو داوطلب ایجاد گردد.

مختص بودن برای هر فرد

از آن جا که سطح هوش و ویژگی های ذهنی هر فرد با دیگری متفاوت است، برنامه ریزی او نیز می بایست منحصر به فرد باشد و متناسب با ویژگی های فردی داوطلب تنظیم گردد. بنابراین تصور نکنید که اگر دوست یا هم کلاسی شما، 10 ساعت در روز مطالعه می کند، شما نیز باید همان قدر مطالعه کنید.

پیروی از یک برنامه روتین و از پیش تعیین شده که به صورت یک نسخه آماده برای تمامی داوطلبان شرکت در آزمون سراسری پیچیده شده است، نمی تواند شما را در رسیدن به اهدافتان یاری نماید. تلاش کنید تا در وهله اول، شناخت کاملی از خود و توانایی هایتان به دست آورید و سپس بر اساس ظرفیت، استعداد، علاقه و اهداف خود برنامه ای منظم و قانون مند بچینید و آن را مو به مو اجرا نمایید.

انعطاف پذیری

همان طور که می دانید، ممکن است در طول روز اتفاقات غیر منتظره ای برایمان رخ دهد. بنابراین باید در محتوای برنامه ریزی خود، ساعاتی را تحت عنوان زمان جبرانی برای درس هایی اختصاص دهیم که در طول هفته نتوانسته ایم به مطالعه آن ها بپردازیم. برنامه ای که در بطن خود، زمان جبرانی کافی نداشته باشد، نه تنها باعث عقب ماندن فرد از مطالعه بر اساس برنامه درسی می گردد، بلکه فشار روانی بالایی نیز به او وارد می سازد.

این فرد دائما به دنبال جبران درس هایی عقب افتاده خود می باشد و نمی تواند بر محتویات آموزشی تازه تمرکز کند. در نتیجه می توان با پی بردن به لزوم اهمیت به انعطاف پذیری برنامه درسی، نسبت به طرح ریزی یک نمونه ایده آل از برنامه ریزی اقدام نمود.

تغذیه، تفریح و استراحت

افرادی که تمام زندگی خود را وقف درس خواندن بدون استراحت نموده اند، به توفیقی نخواهند رسید. چنین کسانی پس از یک دوره نه چندان طولانی مطالعه سنگین و بدون وقفه، توانایی، شادابی و انگیزه خود را برای درس خواندن از دست خواهند داد و با همان سرعت که در روزهای ابتدایی به مطالعه مشغول بوده اند، از قافله داوطلبان شرکت در کنکور سراسری باز خواهند ماند!

برنامه ریزی صحیح و اصولی، ترکیبی قابل قبول از ساعات مطالعاتی و ساعات استراحت است. پرداختن به این موارد باعث تقویت روحیه داوطلب و ترزیق هیجان و شادی به او می گردد. چنین افرادی انگیزه و شوق بیشتری برای مطالعه دارند و دائما از خستگی ناشی از درس خواندن زیاد شکایت نمی کنند.

جمع بندی و مرور

اهمیت دوران جمع بندی کنکور بر هیچ داوطلبی پوشیده نیست. همان طور که می دانید، بودجه بندی کنکور نسبتا سنگین و زیاد است و داوطلبان پس از مدتی درس خواندن ممکن است به این نتیجه برسند که تسلط لازم بر مطالبی که ماه ها پیش مطالعه نموده اند را ندارند.

همین یک جمله می تواند دلیل قانع کننده ای برای لزوم اختصاص برنامه ای منظم و دقیق جهت جمع بندی و مرور کنکور باشد. این برنامه معمولا در یکی دو ماه منتهی به آزمون سراسری اجرا می شود و متقاضیان در آن به مطالعه سریع و مرور یادداشت ها، خلاصه ها، حاشیه نویسی ها و یا مراجعه به کتاب های جمع بندی کنکور انتشارات مختلف می پردازند.
(کنکور 1402 و راه کارهای مشاوره ای متناسب با آن)

باتوجه به حذف دروس عمومی از کنکور و تاثیر قطعی 40% سوابق تحصیلی و اهمیت دروس عمومی در سوابق تحصیلی و نیز برگزاری کنکور در دی ماه و همچنین حذف زیر گروه‌ها در کنکور چه کارهایی باید انجام دهیم؟

كنكور 1402 و راه كارهاي مشاوره اي متناسب با آن

اولين نكته اي كه در اطلاعيه سازمان سنجش مورد توجه قرار گرفته تاثير قطعي معدل در كنكور سراسري و به ميزان 40 % است كه براساس شواهد موجود ، در سال 1393 كه تاثير معدل قطعي و به ميزان 25 % بود.

رتبه داوطلبان كنكور تحت تاثير معدل بقدری تغيير می كرد كه در شرايط يكسان از نظر درصدهاي كسب شده در كنكور و با توجه به معدل های متفاوت رتبه به ميزان قابل ملاحظه ای جابجا مي شد ( پیوست 1 همين مقاله كه نشان دهنده تاثير معدل در رتبه ها در كنكور 93 است را مطالعه کنید.)

بر اساس اين دستورالعمل تاثير معدل شامل تمام دروس عمومی و اختصاصي بوده و حتي درس هاي سلامت و بهداشت و نيز هويت اجتماعي در معدل و در نتيجه در كنكور تاثيرگذار خواهد بود.

تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور

ضمنا عليرغم حذف دروس عمومي از كنكور 1402 ، در 40% تاثير سوابق تحصيلي ، سهم دروس عمومي بيشتر از دروس اختصاصي است كه بر اساس جدول ارائه شده در بخشنامه سازمان سنجش به شرح ذيل مي باشد:

سال 1402 دروس عمومي 26 % و دروس اختصاصي 14 % جمعا 40%

سال 1403 دروس عمومي 28% و دروس اختصاصي 22% جمعا 50%

سال 1404 و بعد از آن دروس عمومي 30% و اختصاصي 30% جمعا 60 %

در بين دروس و در تمام رشته ها بالاترين ضريب مربوط به فارسي با 21/6 % و ديني با حدود 19 % می باشد.(در اين زمينه جدول پيوست 3 را ملاحظه فرماييد.)

توصيه هاي آموزشي مهم در اين زمينه:

حذف دروس عمومي از كنكور باعث افزايش تمركز بر روي دروس اختصاصي شده برنامه ريزي راحت تر و موثرتر صورت مي گيرد و دانش آموزان و فارغ التحصيلان مي توانند با آرامش و دقت بيشتر و حل تمرينات و تست های بيشتر ، تسلط خود را در دروس اختصاصي افزايش دهند

براي اين كار بهتر است دانش آموزان مطابق برنامه درسي در مدرسه روزهايي كه اين درس ها را دارند و همين طور روز قبل از كلاس اين درس ها ، آن ها مطالعه كنند و با حل نمونه سوالات امتحاني در اين دروس تسلط خود را در امتحانات تشريحي افزايش دهند.

امسال نيز آزمون هاي تشريحي كشوري جهت آشنايي دانش آموزان با سبك و استاندارد سوالات امتحانات نهايي و نيز نحوه تصحيح آن ها و همچنين مشخص كردند مشكلات يادگيري شان در سطح اين گونه امتحانات ، به بهبود وضع درسي ايشان كمك شاياني مي نمايد .

مشخص كردن اشكالات آموزشي و كمك به حل آن ها باعث ارتقاء معدل نهايي و نهايتا بهبود رتبه دانش آموزان در كنكور خواهد

برگزاري كنكور در دي ماه و تيرماه:

برگزاري كنكور در دي ماه امكان جديدي است كه امسال براي داوطلبان كنكور فراهم شده است و نكته بسيار مهم آموزشي كه در اين زمينه وجود دارد اين است كه دانش آموزان انتظار غير واقعي از خود نداشته باشند .

يعني تصور نكنند كه مي توانند تمام دروس دهم و يازدهم و نيز نيم سال اول و دوم دوازدهم را با هم و تماما مطالعه كنند .

اين انتظار غير واقعي عواقب نامناسبي مانند سطحي خواندن و بي توجهي به لايه هاي عميق يادگيري كه اتفاقا براي موفقیت دركنكور بسيار مهم است را به دنبال خواهد داشت. لذا به دانش آموزان توصيه مي شود همگام با برنامه آزمون مطالب نيم سال اول دوازدهم و در كنار آن مطالب پايه دهم را به طور كامل و دقيق فراگرفته و به اندازه ای در آن ها تمرين حل نمايد تا در آزمون ها نتايج مناسبي در اين دروس بدست آوريد.

اگر بعد از خواندن مطالبي كه توضيح داده شد نتايج مناسبي حاصل شد و باز هم فرصت بيشتري براي مطالعه داشتند ، مطالب پايه يازدهم را هم به آن اضافه كنند. فراموش نكنيد كه خواندن دقيق و درست مطالب كمتر ، موثرتر از خواندن همه مطالب ولي به صورت سطحي است. و اصطلاحا گفته می شود يادگرفتن 80 درصد مطالب با عمق 100 بسيار موثرتر از يادگيري 100 درصد مطالب با عمق 80 است.

شما با اين شرايط در كنكور دي به فراخور خود آماده خواهيد بود و در ادامه تلاش مي كنيد تا در تير ماه هم كاملا آماده شويد . نهايتا اين دو نتيجه مقايسه شده و نتيجه بهتر ملاك انتخاب رشته خواهد بود.

فراموش نكنيد كه شرايط براي همه يكسان است .

اما فارغ التحصيلان قوي كه سال قبل رتبه خوبي در كنكور كسب كرده بودند و به خاطر رشته بخصوصي و يا دانشگاه خاصي پشت كنكور مانده اند در صورتي مي توانند تمام برنامه يعني حتي نيم سال دوم دوازدهم را مطالعه كنند

جمع بندی نهایی

الف -حذف دروس عمومی فرصت و تمرکز بیشتری را برای کسب آمادگی در کنکور ایجاد می کند پس با آرامش و دقت و با حل تمرینات بیشتر مطالعه کنید خصوصا در دروس اختصاصی به طور منظم تست بزنید.

ب – با توجه به تاثیر 40 درصدی سوابق تحصیلی با حضور در آزمون های تشریحی با سبک امتحانات نهایی آشنا شوید و مشکلات احتمالی را بر طرف کنید و در تمام دروس چه عمومی و چه اختصاصی علاوه بر حضور در امتحانات تشریحی نمونه سوال امتحانی حل کنید.

ج – به دلیل تاثیر بیشتر دروس عمومی در سوابق تحصیلی و علیرغم حذف این درس ها از کنکور بر اساس برنامه درسی در مدرسه این درس ها را روز خوانی کرده و حتی روز قبل از کلاس آنها را مرور کنید و برای این درس ها نمونه سوالات امتحانات نهایی را به طور منظم حل کنید.

د– با توجه به حذف زیر گروه ها در کنکور لازم است تمام مواد درسی کنکور را مطالعه کنید منتها با توجه به ضرایب اعلام شده توسط سازمان سنجش برای درس های مهم تر وقت بیشتری منظور کنید

ه– از هول هلیم داخل دیگ نیوفتید یعنی با تصور آمادگی حداکثری در کنکور دی ماه درس ها را سطحی نخوانید بلکه تمرکز خود را فعلا روی درس های دهم و نیم سال اول دوازدهم متمرکز کنید و با دقت و آرامش درس بخوانید.

همین حالا با آفاق

تغییری که می توانید ببینید

آیا شما هم به دنبال قبولی و کسب بهترین نتیجه در کنکور هستید؟ ما در موسسه ی کنکور تقویتی آفاق به شما برای رسیدن به این هدف کمک می کنیم تا از مسیری درست و با روشی اصولی به خواسته‌تان برسید. برای این مهم، برترین اساتید و مشاوران با ما همکاری می کنند.

با آفاق تماس بگیرید

همواره شاد و سلامت و موفق باشید 🙂

گردآورنده: سرکارخانم سلیمانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *